Internette mutlaka karşınıza şöyle bir ilan çıkmıştır,

“hosting + domain website sadece 499tl hemen satın alın kurumunuzun bir websitesi olsun

Öncelikle belirtmek isterim ki bu ilan bir dolandırıcılık değil, gerçekten firma yada şahıs sizin firmanız için çok cüzi bir miktara websitesi yayinlayabilir fakat yalan buna inanmayın dememin sebebi 

Birincisi ücret ödediğiniz firma sizin isim hakkını elinde tutacak, yani sizin şirketinize ait olan domain(.com) isminin tüm telif hakkını elinde bulunduracak ve siz artık o firmayla çalışmak istemeseniz bile çalışmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu hizmet aldığınız firmanın inisiyatifine kalmış bir durum olacak ve hizmet kurumsallıktan çıkmış olacak. 

Bir diğer husus ise Websitenizde değişiklik yapamayacaksınız, mesela logonuz değişti yada yeni bir görsel mi eklemek istiyorsunuz, bunu talep ettiğinizde hizmet aldığınız kişi yada firma size bunun için ek ücret talep edecektir ve bu ücretler biriktikce bakacaksınız ki 500 tl lik websitesi oldu size 5000 tl ve tüm hizmetleri taksit taksit alacaksınız, bu yüzden hizmet almadan önce tüm bu hususları sorup ona göre işlem yapmalısınız.

Ucuz website hizmetlerinde bir diğer husus ise size ve o kişiden firmadan alan tüm şirketler aynı website tasarımına sahip olacaktır, yani diyelim ki bir iplik fabrikanız var ve diğer firmada medikal sektör de hizmet veriyor, ikiside aynı websiteye sahip olacak sadece resimler ve logo farklı size özel bir tasarım asla olmayacak, ayriyeten grafik tasarım desteğide olamayacağı için resimleri ve yazılarıda sizin göndermeniz gerekecektir. 

En önemli husus ise Google kayıt ve SEO hizmeti,

Düşünün ki bir websiteniz var ama Google da gözükmeyecek sizden başka kimse görmeyecek, peki tüm bu işlemler ne içindi? Çok daha fazla kişiye ulaşmak fakat ucuz Website ilanları size bunu sunamayacaktır. 

Peki normal de bir website maliyeti ne kadardır, gelin minimum değerde hesaplayalim.

Yazılımcı veya tasarımcının saatlik ücretleri freelance olarak hesaplarsak saatlik 50 tl gibi bir işleme denk gelir, logo tasarımı eğer logo var ise websitenizin görselleri ve seo yapılması minimum 48 çalışma saatini bulacaktır

48*50 = 2400 tl sadece görseller ve yazılar hazırlanması

Domain ve hosting ise bir diğer durum=70tl yıllık domain ücreti + 240 tl hosting ücreti minimum = 310tl yapar. 

Son durumda 2400tl+310tl= 2710tl de kaldı fakat bitti mi? Hayır

Websitenizin güvenlik sertifikaları, yazılım işlemleri, yayınlama süreci ve kontrol işlemleri ise en yorucu kısımlardan birisi ve tekrardan 50tl saatlik ücret olarak hesaplarsak 50tl*10 saat = 500 tl minimum bir ücret ortaya çıkar. 

Son durumda 2020 itibariyle standart bir websitesinin maliyeti 2710tl+500tl= 3210tl yapmaktadır, 

Peki büyük firmalar neden çok pahalı hizmet veriyor çünkü sektörünüzden dolayı websitenizle çok iç içe olabilirsiniz ilanlar, yeni tasarım eklemek vs gibi işlemler ücretsiz olduğu için yıllık olarak hizmet aldığınız firma sizden ilk ödemede tüm bu işlemleri tahsil eder,

Yani kısaca özetlersek websitesi hizmetine 500tl yada 10000tl ödediniz,sadece ödediğiniz miktar kadar hizmet alabilirsiniz bu Türkiye de ve dünyada heryerde aynı şekilde işlemektedir.